Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna (Emergency Contraception, EC), potocznie nazywana „tabletką po”, to sposób zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku zwiększonego ryzyka niepowodzenia stosowanej antykoncepcji, np. gdy doszło do zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy.

Jakie są dostępne metody antykoncepcji awaryjnej?

Obecnie w Polsce dopuszczone do stosowania są dwie metody antykoncepcji awaryjnej, dostępne tylko i wyłącznie na receptę. LEWONORGESTREL jest skutecznym i dobrze tolerowanym preparatem. Jego zastosowanie polega na przyjęciu jednorazowo dawki 1,5 mg (Escapelle)Drugim, wykorzystywanym doraźnie preparatem antykoncepcyjnym jest ULIPRYSTAL (octan uliprystalu) (ellaOne). Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła jeszcze jeden związek o działaniu antyprogestagennym – MIFEPRISTON, jednak nie jest on dopuszczony do stosowania w Polsce.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Działanie antykoncepcji awaryjnej polega przede wszystkim na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Oba dostępne w Polsce preparaty można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jednak przeważający mechanizm działania antykoncepcyjnego zależy od fazy cyklu, w którym przyjmiemy tabletkę. Jeśli nie doszło jeszcze do owulacji, zarówno lewonorgestrel jak i uliprystal, powodują hamowanie lub opóźnienie owulacji. W okresie po owulacji, kiedy komórka jajowa została już uwolniona z jajnika, mechanizm antykoncepcyjny opiera się na „niedopuszczeniu” plemników do komórki jajowej. Lewonorgestrel i uliprystal wykazują działanie podobne do progesteronu, wpływając na śluz szyjkowy. Powodują jego zagęszczenie, co utrudnia migrację plemników w drogach rodnych. Ponadto, oba preparaty wpływają na mięśniówkę macicy i hamują perystaltykę jajowodu. Migracja komórki jajowej jajowodem zostaje spowolniona i “starzeje się” ona, uniemożliwiając zapłodnienie. Komórka jajowa może był zapłodniona tylko przez krótki czas po owulacji (do 12 godzin), a do jej połączenia się z plemnikiem dochodzi najczęściej właśnie w jajowodzie. Kwestionuje się wpływ na zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej trzonu macicy zarówno w przypadku lewonorgestrelu jak i uliprystalu. Jeżeli kobieta stosująca antykoncepcję awaryjną jest już w ciąży, czyli doszło już do zapłodnienia komórki jajowej, tabletka nie przyniesie efektu. Nie ma dowodów na działanie poronne lub teratogenne na zaimplantowany zarodek. Wbrew powszechnym opiniom, zarówno lewonorgestrel, jak i ulipristal NIE uniemożliwiają implantacji zarodka. Nie można zatem nazywać ich “wczesnoporonnymi”, “poronnymi”, ani inaczej, sugerując negatywny wpływ na ciążę. Są to preparaty o działaniu antykoncepcyjnym, tj. zapobiegają ciąży.

Jaką mam pewność, że antykoncepcja awaryjna zadziała i który z preparatów jest bardziej skuteczny?

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej daje 75-85% szans na to, że nie dojdzie do zapłodnienia. Im szybciej przyjmiemy tabletkę, tym wyższa jest jej skuteczność. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej po zastosowaniu zarówno lewonorgestrelu (Escapelle) jak i ulipristalu (ellaOne) jest podobna. Dlatego nie ma znaczenia, który preparat przyjmiemy, tylko jak szybko go zastosujemy.

Kiedy powinnam zażyć „tabletkę po”, by zwiększyć prawdopodobieństwo jej skuteczności?

Dla skuteczności antykoncepcji awaryjnej ważne jest, jak szybko tabletka zostanie przyjęta. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinna być zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, maksymalnie do 72 godzin. Uliprystal można przyjąć maksymalnie do 120 godzin po stosunku. Największą skuteczność antykoncepcji awaryjnej udokumentowano w przypadku jej zastosowania w ciągu pierwszych 24 godzin. Opóźnienie podania antykoncepcji awaryjnej o dalsze 12 godzin zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę prawie o połowę.

Czy stosowanie antykoncepcji awaryjnej może być groźne dla zdrowia?

Po jednokrotnym lub dwukrotnym przyjęciu dużej dawki lewonorgestrelu czy uliprystalu nie obserwowano wystąpienia poważnych, groźnych dla życia kobiety powikłań. Sporadyczne stosowanie antykoncepcji awaryjnej uważa się za bezpieczne. Oczywiście mogą, choć stosunkowo rzadko, pojawić się działania niepożądane: nudności i wymioty. Istotne jest, że wymioty mogą przyczynić się do ograniczenia skuteczności antykoncepcji awaryjnej. Z tego powodu czasem proponuje się, aby przyjęcie hormonu poprzedzić aplikacją preparatu przeciwwymiotnego. Jeśli wymioty wystąpią przed upływem 1 godziny po podaniu leku, należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę. Pozostałe działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej to: bóle lub zawroty głowy, uczucie tkliwości piersi, krwawienia i plamienia przez miesiąc od momentu podania preparatu.

Jak działa przychodnia online?

1. Wybierasz i opłacasz konsultację.

W e-mailu z potwierdzeniem zamówienia konsultacji otrzymasz link do formularza z wywiadem zdrowotnym, który musisz jak najszybciej wypełnić i odesłać.

2. Otrzymujesz SMS z e-receptą.

Jeśli nie stwierdzimy przeciwwskazań zdrowotnych, w czasie do 3 godzin na Twój telefon wyślemy kod do e-recepty, którą możesz zrealizować w każdej aptece w Polsce. Zwolnienie e-ZLA wysyłane jest poprzez platformę ZUS.

3. Kupujesz lek w aptece.

W każdej aptece w Polsce zrealizujesz e-receptę, podając swój PESEL i 4-cyfrowy kod
otrzymany od nas SMS-em.

Jakie są korzyści konsultacji w przychodni online?

prywatność

Masz gwarancję najwyższego poziomu prywatności i bezpieczeństwa.

profesjonalizm

Pomagamy z pełnym zaangażowaniem w rozwiązaniu każdego zgłoszonego problemu.

 

e-recepta

PESEL i 4-cyfrowy kod wystarczą, aby wykupić lek. W każdej aptece w Polsce można zrealizować e-receptę.

 

dostęp 24/7

Nasze usługi są dostępne przez całą dobę, również w dni świąteczne.

 

Postępowanie antykoncepcyjne po stosunku

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-recepty na tabletkę „dzień po”
 
Cena konsultacji: 59 zł
Czas realizacji: ok. 1 godz.

Jak działa e-recepta?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Od stycznia 2020 roku lekarz podczas wizyty może wystawić, z nielicznymi wyjątkami, tylko e-receptę. Aby otrzymać w aptece przepisane

Czytaj więcej »

Antykoncepcja awaryjna

Po antykoncepcję awaryjną sięgamy w sytuacji, gdy nie użyjemy innej metody zapobiegania ciąży albo gdy zastosowana metoda zawiedzie – pęknie prezerwatywa lub pominiemy co najmniej

Czytaj więcej »

Metody antykoncepcji

Najpopularniejszymi metodami antykoncepcji w Polsce są prezerwatywy i tabletki hormonalne. Jak jeszcze można się zabezpieczyć przed zajściem w ciążę? Z badań polskich seksuologów wypływa wniosek,

Czytaj więcej »