Czym jest otyłość?

Otyłość jest wieloprzyczynową chorobą przewlekłą. Spowodowana jest słabo nasilonym, przewlekłym stanem zapalnym tkanki tłuszczowej, skutkującym nadmiernym jej rozwojem, a co za tym idzie – zwiększeniem masy ciała. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 30% u kobiet.

W praktyce klinicznej wyróżniamy otyłość prostą i wtórną. Otyłość prosta jest najczęstszą postacią otyłości u dzieci. Przyczyną jest nadmierna podaż kalorii. Najczęściej powodowana jest nadmiernym spożywaniem przetworzonej żywności i jednocześnie ograniczeniem aktywności fizycznej.

Przyczyny otyłości wtórnej są bardziej złożone. Zaliczamy do nich zaburzenia funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego, wady genetyczne i rozwojowe, zaburzenia neurologiczne, nowotwory. Otyłość także może pojawić się jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Jakie są sposoby farmakologicznego wspomagania procesu odchudzania?

Otyłość jest patologicznym zwiększeniem tkanki tłuszczowej, znacząco upośledzającym aktywność fizyczną oraz przyczyniającym się do rozwoju wielu chorób naczyniowo-sercowych, które mogą prowadzić do śmierci, np. zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Do mierzenia otyłości wykorzystuje się tzw. wskaźnik BMI (Body Mass Index). BMI wylicza się, dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w metrach do kwadratu. Jeśli wskaźnik wynosi powyżej 35, konieczne jest leczenie otyłości, polegające nie tylko na zwiększeniu aktywności fizycznej i stosowaniu diety, ale także na stosowaniu środków farmakologicznych. W Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek na odchudzanie Orlistat (Xenical), ale na świecie stosuje się także inne leki, które powodują utratę masy ciała. 

Orlistat jest długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Mechanizm działania tego leku opiera się na zmniejszeniu wchłaniania tłuszczów i ilości kalorii dostarczanych do organizmu. Lek przepisywany jest pacjentom, których BMI wynosi 30 lub więcej. Stosuje się go jednocześnie z niskokaloryczną dietą. Zalecana dawka to 120 mg trzy razy dziennie w czasie posiłków. Lek w takiej dawce wydawany jest na receptę, natomiast w dawce wynoszącej 60 mg można kupić bez recepty. Co bardzo istotne – jeśli po zażywaniu tego leku przez 12 tygodni – pacjent nie straci na wadze co najmniej 5 proc. początkowej masy ciała, konieczne jest przerwanie leczenia. 

Mimo, że w Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek przeznaczony do leczenia otyłości, to w Internecie kwitnie sprzedaż innych środków farmaceutycznych. Warto pamiętać, że samoleczenie otyłości środkami dostępnymi w Internecie jest niebezpieczne – może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, w tym do prowadzących do odwodnienia organizmu zaburzeń elektrolitowych.

W leczeniu otyłości zyskują także znaczenie nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, np. semaglutyd. Ich stosowanie wymaga jednak wykonania wstępnych badań laboratoryjnych i stosowania pod ścisłą kontrolą lekarską.

Jak działa przychodnia online?

1. Wybierasz i opłacasz konsultację.

W e-mailu z potwierdzeniem zamówienia konsultacji otrzymasz link do formularza z wywiadem zdrowotnym, który musisz jak najszybciej wypełnić i odesłać.

2. Otrzymujesz SMS z e-receptą.

Jeśli nie stwierdzimy przeciwwskazań zdrowotnych, w czasie do 3 godzin na Twój telefon wyślemy kod do e-recepty, którą możesz zrealizować w każdej aptece w Polsce. Zwolnienie e-ZLA wysyłane jest poprzez platformę ZUS.

3. Kupujesz lek w aptece.

W każdej aptece w Polsce zrealizujesz e-receptę, podając swój PESEL i 4-cyfrowy kod
otrzymany od nas SMS-em.

Jakie są korzyści konsultacji w przychodni online?

prywatność

Masz gwarancję najwyższego poziomu prywatności i bezpieczeństwa.

profesjonalizm

Pomagamy z pełnym zaangażowaniem w rozwiązaniu każdego zgłoszonego problemu.

 

e-recepta

PESEL i 4-cyfrowy kod wystarczą, aby wykupić lek. W każdej aptece w Polsce można zrealizować e-receptę.

 

dostęp 24/7

Nasze usługi są dostępne przez całą dobę, również w dni świąteczne.

 

Farmakoterapia otyłości

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-recepty przy farmakologicznym leczeniu otyłości
 
Cena konsultacji: 89 zł
Czas realizacji: ok. 3 godz.
konsultacja w leczeniu otyłości

E-recepta dla dziecka

Cyfryzacja w Polsce postępuje i obecnie większość wydawanych recept to tak zwane e-recepty. Pozwalają one na odebranie leków bez papierowego dokumentu, a znając PESEL pacjenta

Czytaj więcej »

E-recepta szybko

E-recepta szybko – na czym polega Dokładne badanie lekarskie oraz wywiad są podstawą prawidłowo dobranego leczenia. Są jednak sytuacje, w których wizyta u lekarza jest

Czytaj więcej »

E lekarz online

E lekarz online – natychmiastowa pomoc na odległość E lekarz online to usługa mająca na celu odbycie wizyty lekarskiej na odległość. Nasza przychodnia oferuje konsultacje

Czytaj więcej »

Jak działa e-recepta?

Czym jest e-recepta? E-recepta to elektroniczny odpowiednik recepty papierowej. Od stycznia 2020 roku lekarz podczas wizyty może wystawić, z pewnymi wyjątkami, tylko e-receptę. Aby otrzymać w aptece

Czytaj więcej »

Antykoncepcja awaryjna

Po antykoncepcję awaryjną sięgamy w sytuacji, gdy nie użyjemy innej metody zapobiegania ciąży albo gdy zastosowana metoda zawiedzie – pęknie prezerwatywa lub pominiemy co najmniej

Czytaj więcej »