fb

Ułatwienia dostępu

Koronawirus, grypa czy przeziębienie

Koronawirus, grypa czy przeziębienie

Niespodziewane nadejście epidemii choroby wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 zbiegło się w czasie z sezonem grypowym. To sprawiło, że nawet najzwyklejsze objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura, kaszel czy zatkany nos budzą w nas niepokój. Czy to zwykłe przeziębienie, grypa, czy groźna choroba COVID-19? WHO podała pierwsze informacje o najbardziej typowych objawach choroby wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Jak możesz odróżnić te infekcje? SARS-CoV-2 jest koronawirusem atakującym wiele narządów. Najczęściej powoduje ciężkie zapalenie płuc, co oznacza, że większość objawów pochodzi z dolnych dróg oddechowych. Są to głównie: suchy, męczący kaszel oraz duszność. To odróżnia tę chorobę od przeziębienia, wywołującego infekcję górnych dróg oddechowych, z najbardziej charakterystycznymi objawami: katarem, bólem gardła, kaszlem wilgotnym. W przypadku COVID-19 katar może występować, ale jest to objaw rzadki.

Objawy COVID-19

Ponieważ jest to choroba nowa, z każdym dniem dowiadujemy się więcej na jej temat. Najbardziej szczegółowy opis objawów choroby COVID-19 został przedstawiony przez WHO, która przeanalizowała ok. 55 tys. pacjentów zarażonych koronawirusem w Chinach. Do najczęstszych objawów COVID-19 należą: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i duszność (od 20% do 88% pacjentów miało te objawy). Nieco rzadziej stwierdzano bóle kostno stawowe, bóle gardła i głowy oraz dreszcze (11-15% pacjentów). Inne objawy stanowiły niewielki, kilkuprocentowy odsetek wszystkich objawów. Były to objawy z przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), krwioplucie i zapalenie spojówek. WHO podaje, że spośród analizowanych przypadków około 80% miało łagodne lub umiarkowane objawy.
koronawirus, grypa, czy przeziebienie

Ile już wiemy o koronawirusie?

Przeciętny czas rozwoju choroby od momentu zainfekowania wynosi 5-7 dni, choć zdarzają się odchylenia – niektórzy zachorowują po dobie, inni po 14 dniach (stąd okres kwarantanny nakładany przez służby sanitarne wynoszący właśnie dwa tygodnie). Koronawirus SARS-CoV-2 łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, choć jest mniej zaraźliwy niż np. wirus odry. Może też przetrwać poza organizmem ludzkim do 30 minut. Dlatego w ramach koniecznej profilaktyki zakażenia stosujemy częste mycie i dezynfekcję rąk, ale także dezynfekcję powierzchni i przedmiotów oraz pomieszczeń codziennego użytku. Większość pacjentów hospitalizowanych z powodu poważnego przebiegu COVID-19 to mężczyźni. Ciężki przebieg choroby obserwowano najczęściej u osób z chorobami współistniejącymi, najczęściej z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Do najczęstszych powikłań ciężkiego przebiegu COVID-19 należą: zespół ciężkiej niewydolności oddechowej (ang. SARS – stąd nazwa wirusa), posocznica, zaburzenia krzepnięcia, niewydolność nerek i serca.
Udostępnij:

Powiązane wpisy