E-recepta dla dziecka

e-recepta

Cyfryzacja w Polsce postępuje i obecnie większość wydawanych recept to tak zwane e-recepty. Pozwalają one na odebranie leków bez papierowego dokumentu, a znając PESEL pacjenta oraz odpowiedni kod recepty. To bardzo wygodna forma, ale często pojawiają się pytania, co z osobami niepełnoletnimi. Czy istnieje e-recepta dla dziecka?

Internetowe konto pacjenta i e-recepta dla dziecka

Aby otrzymać taką receptę, należy mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Automatycznie posiada je każdy z numerem PESEL. W przypadku dzieci nie jest to takie proste, bo nie są one w stanie skutecznie podejmować za siebie decyzji medycznych, dlatego kontrolę nad opieką medyczną małego pacjenta przejmują rodzice lub opiekunowie prawni.

Osoby poniżej 16 roku życia nie posiadają dostępu do własnego konta pacjenta, które pozwala na obsługę e-recepty. Ich konto podpięte jest do konta rodzica, który zgłaszał dziecko do ubezpieczenia. To na jego profilu widoczna będzie e-recepta dla dziecka. Może on natomiast udostępnić dostęp do dokumentacji medycznej dziecka także drugiemu rodzicowi, składając odpowiednie oświadczenie.

E-recepta dla dziecka – jak zrealizować?

Wystawiona e-recepta dla dziecka pojawi się na profilu każdego rodzica, który ma dostęp do jego konta. Receptę taką zrealizujesz w aptece, podając PESEL dziecka i odpowiedni kod recepty, lub pobierając kod QR, który możesz również wydrukować. Dzięki temu wykupisz leki nawet w razie problemów z połączeniem z siecią w punkcie sprzedaży.

Niepełnoletni po ukończeniu szesnastego roku życia mogą samodzielnie logować się na swoje konto i odczytywać recepty. Nie będą mieli również problemu z wykupieniem leków w aptece. Nie mogą natomiast sami umawiać wizyt lekarskich i podejmować innych ważnych decyzji medycznych.

Jak dodać dziecko do e-recepty?

Jeśli zastanawiasz się, jak dodać dziecko do e-recepty, to nie musisz się o to martwić. Lekarz wystawi taki dokument każdemu dziecku z nadanym numerem PESEL. Konta Twoje i malucha są połączone, a powiadomienia dostaniesz na dane, które podałeś w systemie. Obecnie w taki sposób wypisana zostanie każda recepta. Niezależnie, czy wizyta u lekarza będzie osobista, telefoniczna czy przez internet, powinieneś otrzymać kod, dzięki któremu łatwo i szybko wykupisz leki dla swojej pociechy.

E-recepty to wygodny i prosty sposób na wykupienie lekarstw, a dzięki stałemu dostępowi do nich w Internetowym Koncie Pacjenta, łatwo sprawdzisz rekomendowane przez lekarza dawkowanie nawet po wizycie w aptece. Nie musisz też martwić się zagubionym papierowym dokumentem, bo nawet skasowany kod otrzymany SMS-em sprawdzisz w sieci.