fb

Ułatwienia dostępu

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji

Najpopularniejszymi metodami antykoncepcji w Polsce są prezerwatywy i tabletki hormonalne. Jak jeszcze można się zabezpieczyć przed zajściem w ciążę? Z badań polskich seksuologów wypływa wniosek, że największą obawą aktywnych seksualnie Polaków jest nieplanowana ciąża. Aby jej zapobiec, wybierają nowoczesne metody antykoncepcji. Kierują się głównie skutecznością i wygodą stosowania. Jakie metody antykoncepcji dla obu płci są stosowane w Polsce?

Prezerwatywa

Za popularnością prezerwatyw przemawia głównie jej dostępność, niska cena i łatwość stosowania. To metoda barierowa, najpopularniejsza metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn. Wskaźnik Pearla, czyli tzw. wskaźnik zawodności dla prezerwatywy wynosi od 2 do 18 (spośród stosujących tę metodę antykoncepcji taki odsetek kobiet zaszedł w ciążę w ciągu roku). Dużą zaletą prezerwatywy jest także to, że zapobiega przenoszeniu chorób drogą płciową.

Antykoncepcja hormonalna

Również bardzo dużą popularnością w Polsce cieszy się antykoncepcja hormonalna. Jest to określenie, które zawiera w sobie dużą grupę środków o różnym sposobie stosowania: 1. tabletki antykoncepcyjne – jednoskładnikowe (minipigułki) i dwuskładnikowe, 2. plastry antykoncepcyjne – działają na podobnej zasadzie co dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, 3. zastrzyki antykoncepcyjne – preparaty w iniekcji przyjmowane co 3 miesiące, 4. wkładki domaciczne – spirale antykoncepcyjne zapewniają długotrwałą ochronę przed ciążą, nie zaleca się ich kobietom, które jeszcze nie rodziły, 5. implanty antykoncepcyjne – jedna z najnowocześniejszych metod ochrony przed ciążą – implant umieszczony pod skórą daje nawet pięcioletnią ochronę antykoncepcyjną, 6. krążek dopochwowy  (pierścień dopochwowy) kobieta umieszcza w pochwie sama na okres 3 tygodni. Ideą antykoncepcji hormonalnej jest podawanie syntetycznych żeńskich hormonów płciowych. Powodują one zahamowanie owulacji i zagęszczenie śluzu szyjkowego. Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji hormonalnej wynosi od 0,2 do 6, zależnie od preparatu i drogi podania.

Metody naturalne

Wśród Polaków wciąż popularne są naturalne metody planowania ciąży i zapobiegania jej. Możemy tu wymienić metodę objawową (obserwacja śluzu), metodę termiczną (regularne pomiary temperatury i na tej podstawie wnioskowanie o momencie owulacji) oraz metodę mieszaną,  objawowo-termiczną. Również często nasi rodacy wybierają wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych (tzw. kalendarzyk) oraz stosunek przerywany. Skuteczność naturalnych metod jest jednak znacznie niższa od skuteczności metod farmakologicznych. Wskaźnik Pearla dla metod naturalnych waha się od 5 do 24.
Udostępnij:

Powiązane wpisy