fb

Ułatwienia dostępu

Zaburzenia potencji

Zaburzenia potencji

W ostatnich latach zaburzenia potencji powoli przestają być tematem tabu. Coraz częściej otwarcie o tym mówimy. Coraz więcej reklam środków na erekcję powoduje swego rodzaju oswojenie tematu. Czy można we własnym zakresie, bez pomocy specjalisty, poradzić sobie z problemem? Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę. Zaburzenia erekcji nie są problemem rzadkim. Dotykają coraz większej liczby mężczyzn, coraz częściej w wieku poniżej 40 lat. Nadal jednak pozostają kwestią wstydliwą. Bardzo wielu pacjentów próbuje rozwiązać ten problem we własnym zakresie, bez konsultacji z lekarzem. Jak zatem działają lekarstwa na potencję? Czy sprzedawane w ogromnym wyborze preparaty bez recepty różnią się od tych na receptę? Na ile są skuteczne i czy każdy może je przyjmować?

Zaburzenia erekcji – musisz poznać przyczynę problemu

Przyczyny zaburzeń erekcji możemy ogólnie podzielić na przyczyny przejściowe i trwałe. Do przyczyn przejściowych wliczamy problemy natury psychologicznej, lekkie urazy prącia, czy  zaburzenia hormonalne powodujące zmniejszenie poziomu testosteronu w surowicy. Z kolei choroby serca, układu nerwowego, czy cukrzyca mogą powodować trwałą niezdolność do osiągnięcia wzwodu. O ile w przypadku pierwszej grupy przyczyn zaburzeń erekcji pomocne jest leczenie choroby podstawowej, o tyle w przypadku przyczyn trwałych koniecznym może okazać się wspomaganie farmakologiczne, aby można było cieszyć się dłużej udanym życiem seksualnym.

Jak działają leki na erekcję

W lekach wpływających a poprawę wzwodu zarejestrowanych w Polsce stosuje się jedną z czterech substancji czynnych: sildenafil, tadalafil, awanafil lub wardenafil. Wszystkie należą do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), a mechanizm ich działania polega na hamowaniu rozkładu cGMP, co powoduje rozkurczenie mięśni gładkich ciał jamistych prącia i wypełnienie się ich krwią. Ich działanie jest na tyle długie, aby można było w satysfakcjonujący sposób odbyć stosunek seksualny. Aby możliwe było zadziałanie inhibitora PDE5 niezbędna jest stymulacja seksualna i odpowiedni bodziec z ośrodkowego układu nerwowego. Leki zawierające inhibitory PDE5 można stosować doraźnie, przed stosunkiem lub jako lek stały (w znacznie mniejszych dawkach).

Leki na erekcję – bądź ostrożny

Większość leków poprawiających erekcję jest dostępna wyłącznie na receptę. Nie bez powodu tak jest, ponieważ używanie tych preparatów powinna poprzedzić konsultacja lekarska (w tym telemedyczna) i zebranie dokładnego wywiadu zdrowotnego. Na pewno niestabilna choroba wieńcowa i stosowanie nitratów wyklucza stosowanie inhibitorów PDE5. Także stan po niedawnym udarze mózgu lub zawale serca oraz niedociśnienie tętnicze są przeciwwskazaniami dla stosowania tej grupy leków. W polskich aptekach można zakupić bez recepty wiele preparatów zawierających sildenafil w dawce 25 mg – czterokrotnie mniejszej niż dawka podstawowa w lekach przepisywanych na receptę. Nie każdemu taka dawka wystarczy, jednak dostępność sildenafilu bez recepty czyni jego używanie bezpieczniejszym. Viagra i jej odpowiedniki są lekami, które są najczęściej fałszowane. Jeśli chcemy zakupić preparat bez recepty musimy to zrobić w aptece stacjonarnej lub internetowej. Unikajmy zakupów na ulicy, w sexshopach lub na podejrzanych stronach internetowych.

Suplementy diety pomagają?

Obok leków zawierających inhibitory PDE5 na rynku obecna jest cała gama suplementów. Ich skład oparty jest o składniki roślinne, którym od pokoleń przypisywano pozytywny wpływ na erekcję. Najczęściej stosowane są wyciągi z korzenia żeńszenia, liści turnery, nasion guarany oraz l-arginina. Działają pobudzająco i zwiększają libido. Saponiny zawarte w korzeniu żeńszenia oraz l-arginina pobudzają produkcję tlenku azotu, co powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych prącia. Inne wyciągi zwiększają popęd płciowy, wzmagają produkcję nasienia i ruchliwość plemników. Preparaty niebędące lekami mogą przynieść pozytywny skutek u mężczyzn, który cierpią na zaburzenia erekcji spowodowane czynnikami przejściowymi, takimi jak stres, nieprawidłowe odżywianie się czy niska aktywność fizyczna.
Udostępnij:

Powiązane wpisy