fb

Ułatwienia dostępu

E-recepta szybko

E-recepta szybko - na czym polega

Dokładne badanie lekarskie oraz wywiad są podstawą prawidłowo dobranego leczenia. Są jednak sytuacje, w których wizyta u lekarza jest niemożliwa, a potrzebujesz recepty na leki. Wtedy z pomocą przychodzi działająca od 2020 roku e-recepta. Szybko i bez większych problemów wystawi Ci ją lekarz rodzinny lub prowadzący specjalista.
E-recepta to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienia do wykupu określonych leków. Zawiera takie informacje, jak dane lekarza, który receptę wystawił, a także dane pacjenta oraz nazwę leków i zalecany przez lekarza sposób dawkowania. Receptę zrealizujesz w dowolnej aptece, podając swój numer PESEL oraz czterocyfrowy kod, który otrzymasz w wiadomości e-mail lub SMS. Szczegóły takiej recepty zawsze możesz sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.
e-recepta

Dla kogo szybkie e-recepty?

Szybkie e-recepty można wykorzystać w wielu sytuacjach. Jeżeli chorujesz przewlekle i stale przyjmujesz te same leki, lekarz może przepisać Ci je na odległość, bez konieczności badania. Metodę tę wykorzystać można również w nagłych przypadkach, gdy choroba zaskoczy Cię z dala od miejsca zamieszkania. Wtedy na podstawie telefonicznego wywiadu lekarz może wypisać leki.

Metoda ta jest też pomocna, kiedy chory jest niepełnosprawny lub nie opuszcza miejsca zamieszkania. E-recepta pozwoli na wdrożenie leczenia bez konieczności uciążliwego transportu. Pamiętać jednak należy, że w niektórych przypadkach badanie będzie niezbędne, a w razie konieczności lekarz może zaproponować wizytę domową.

Szybkie e-recepty przez telefon lub online

Jak zdobyć receptę na leki bez wychodzenia z domu? To dość proste, a obecnie dostępne w niemal wszystkich przychodniach. Wystarczy wykonać telefon i umówić się na konsultację telefoniczną lub online z lekarzem. Warto od razu zaznaczyć, że sprawa dotyczy recepty. W wielu przychodniach do tego typu konsultacji dedykowany jest lekarz, który może w krótszym czasie obsłużyć więcej osób.

Szybkie e-recepty powinny być wydawane z rozwagą. Korzystać z nich powinieneś wtedy, gdy wizyta u lekarza nie jest możliwa, albo w przypadku stałego leczenia.

E-recepta szybko i bezpiecznie

Umawiając się na teleporadę, nie oczekuj, że e-recepta szybko i bezwarunkowo zostanie wypisana. Lekarz na podstawie wywiadu oceni, czy są do tego przesłanki. Pamiętaj, że ma on na względzie Twoje dobro, a decyzje o wypisaniu leków muszą być związane z przesłankami medycznymi. E-recepty to świetne udogodnienie dla osób przewlekle chorych, starszych, niepełnosprawnych, a nawet dla rodziców małych dzieci. Umożliwiają zdobycie niezbędnych leków bez uciążliwych wizyt w zatłoczonych poradniach. Wszystko jednak odbywa się z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i pod nadzorem lekarza.
Udostępnij:

Powiązane wpisy